Jak skutecznie planować i działać?

Valve może się pochwalić wydaniem gier takich jak Counter-Strike (CS-GO) i Half-Life. Dużo mniej oczywistym sukcesem tej firmy jest stworzenie własnej czasoprzestrzeni. Jeśli Valve powie, że gra pojawi się za miesiąc, to rozsądnie będzie spodziewać się jej za pół roku. Wygląda to jakby jej pracownicy działali według własnego zegara, za nic mają obietnice i oczekiwania graczy na całym świecie. Czy to oznacza, że odpowiednio nie planują swoich działań? A może planowanie i działanie tylko w teorii wygląda tak prosto?
Skuteczność naszego działania zależy od przemyślanego planu. A więc dobrze się przygotuj zanim rozpoczniesz.

  • Jak zjeść słonia?
  • Najlepiej po kawałku. Przygotuj ostry nóż i sztućce. Nie odkładaj jedzenia na jutro.
    Zacznij od najbardziej obrzydliwego kawałka.

Każde zadanie musimy nauczyć się rozbijać na mniejsze kawałki. Szczegółowe cele łatwiej jest zrealizować, a widoczne postępy motywują nas do dalszego działania. Lista zadań jest bardzo przydatna. Można do tego wykorzystać notes, ale istnieje też wiele aplikacji (Todoist, Google Tasks)
Odpowiednie narzędzia są niezbędne do działania, ale działanie możemy rozpocząć przy użyciu tego co mamy pod ręką. Do przygody z bieganiem, nie są nam potrzebne od razu markowe buty, a wystarczą nam zwykłe buty i dresy.


  • „Nie czekaj! Właściwa chwila nigdy nie nadchodzi. Zacznij natychmiast – tu i teraz.
    Posługuj się narzędziami, jakie masz pod ręką, a lepsze znajdziesz w czasie pracy.”
    Napoleon Hill

Kalendarz ułatwia nam osadzenie zadań w czasie. Bez rezerwacji czasu zaczynamy zajmować się innymi sprawami, a to co istotne odkładamy na później. W zaplanowanym czasie najlepiej odsunąć od siebie wszelkie rozpraszacze (FB, IG, TikTok). Wybieraj najważniejsze sprawy i przeznacz na nie tyle czasu ile wymagają. A więc warto założyć pewną rezerwę czasową, żeby nie okazało się, że tworzymy nową czasoprzestrzeń, tak jak programiści z Valve lub CD Projekt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *